Laparoskopik Kist Ameliyatı

Özellikle laparoskopi hastanın karın boşluğuna kamera ile girilerek gözlenmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca diğer bir adı da kapalı ameliyat olarak da bilinmektedir. Çoğunlukla laparoskopi ameliyatı genel anestezi altın da yapılan işlemlerdir. Laparoskopi de kullanılan temel alet ise teleskoptur. Laparoskopi ameliyatı genellikle hastanın göbek deliğinin hemen alt tarafından 10 milimetre çapındaki boru yardımı ile karın boşluğuna girilmektedir. Daha sonra karın içersine gaz verilerek bu bölgede bulunan organlar birbirinden ayrılır ve uzaklaştırılır. gerekli görülen durumlar da hastanın karın bölgesinin alt kısmından açılan küçük bir delik açılarak koter, bistüri ve makas aletleri yerleştirilir daha sonra pek çok ameliyat laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilir.

Laparaskopi yöntemi ile kist ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Genel olarak basit yumurtalık kistleri kolaylıkla etrafında mevcut olan sağlam yumurtalıkların dokularından sıyrılarak alınabilmektedir. Hasta da mevcut olan yumurtalık kisti eğer iyi huylu ise çoğunlukla laparoskopik yöntem kullanılmaktadır. Fakat kötü huylu bir kist söz konusu ise büyük olasılık ile açık ameliyat uygulanması daha doğru bir işlem olmaktadır. Özellikle hastadaki mevcut olan yumurtalık kistinin öncelikle bulunduğu bölge ve yerleşim yeridir. Ayrıca dokusundan tümü ile sıyrılıp alınabilecek konumunu ise kistin türü ya da yumurtalık dokusundaki konumlarıdır.

Mesela örnek vermek gerekir ise; hastada endometriyozis hastalığı ile beraber ortaya çıkan bir çikolata kisti durumun da çoğunlukla endometriyozis hastalığı genital organlar da ve diğer organlar arasın da yapışıklık durumlarına neden olmaktadır. Diğer yandan ise çoğunlukla yumurtalık dokularının derinliklerin de ve genel olarak da birden çok sayıda olan kistlerin çıkarılması oldukça zordur. Fakat diğer sağlam yumurta dokularının kurtarılması için laparoskopik cerrahi de mümkün olmaktadır. Eğer hasta da mevcut olan bir dermoid kist var ise bu kistlerin çıkarılma işlemleri oldukça zor olmaktadır. Genellikle bu kist türü bazı durumlar da yumurtalık dokularının yayılım göstermesinden dolayı hiçbir sağlam dokuya ulaşılamaz. Ancak çok nadir durumlar da ise dermoid kist ile beraber yumurtalık dokularının da alınması gerekebilmektedir.

Laparaskopik kist çıkarma ameliyatlarının risk faktörleri nelerdir?

Kist çıkarma ameliyatları genel anestezi altında yapılmasına bağlı olarak bazı riskler de ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla karından uygulanılan pek çok jinekolojik ameliyatlar da bütün genital organlar da yapışıklık durumunun oluşma riskleri görülmektedir. Özellikle bu meydana gelen yapışıklıklar tüplerin ve yumurtalıkların etrafın da oldukları zaman buradaki organların işlevlerini olumsuz şekil de etkilemesinden dolayı hastanın gebe kalmasını engelleyebilmektedir. Mevcut olan kist öncelikle yapılan muayene sonrasın da hangi yöntem kullanılarak yapılacağına karar verilir.

Laparoskopik  cerrahi çoğunlukla kist çıkarma ameliyatının dışın da tıpta pek çok alan da yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle laparoskopik ameliyatları bütün hastalara uygulanabilmektedir, ancak bazı durumlar da ise güç ve sakıncalı durumlar ortaya çıkmaktadır. Mesela hastada ileri derece de şişmanlık, daha önceden geçirilmiş olan bir batın ameliyatı, kalp hastalıkları, gebelik durumu olanlar da laparoskopi ameliyatı tercih edilmemektedir. Daha önceden hastanın geçirmiş olduğu karın ameliyatı sonrasın da meydana gelen yapışıklık durumundan dolayı bağırsakların zedelenme durumu artmaktadır. Bunun için laparoskopik kist ameliyatın da oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.